Ošetrovanie  obuvi

Postup pri starostlivosti o Vašu obuv

 

Najprv z obuvi zbavíme  nečistôt, vlhkú handričku očistime povrch obuvi, na znečistenú podošvu kartáčik, vodu so saponátom. Následné  je nutné obuv osušiť, naimpregnovať prostriedkami, ktoré chránia obuv proti vlhkosti a znečisteniu.  Pozor  lakovanej usne  nie impregnujeme.

Hladká koža(useň) je nutné pravidelne konzervovať  pomocou  krémov a impregnátorov. .  Krém v odpovedajúcom farebnom odtieni nanesieme na obuv, rozotrieme a preleštíme najlepšie flanelovou handričkou. Pozor koža (useň) nie je vodu-nepriepostný materiál Napriek tomu nie je usňová obuv vhodná do daždivého počasia. V daždivom počasí sa rýchlejšie opotrebovávajú aj kožené podošvy. Premáčanú koženú obuv sušte postupne, bez tepelného zdroja. Obuv je dobré vysušiť novinovým papierom a po uschnutí napustiť a zvláčniť vhodnýmkrémom

Leštená koža(useň)obuv sa ošetruje rovnakým spôsobom ako obuv z hladkej usne

Lakovaná koža(useň) vykazuje celkom hladký a vysoko lesklý povrch, ktorý vznikol lakovou úpravou usne. Táto obuv sa zbavuje nečistôt tiež pomocou vlhkej handričky, impregnácia by však mohla tento povrch porušiť. K starostlivosti sa používa špeciálny krém na lakovanú useň a flanelová handrička.

Nubuk Velúr Semiš. povrch sa ošetruje rovnakým spôsobom. Na impregnáciu je najvhodnejšie používať vodo-odpudzujúci sprej a to v odpovedajúcom farebnom odtieni. Obuv ošetrujeme vykefovaním, najlepšie špeciálnymi gumovými kefkami. Pri väčšom opotrebovaní môžeme použiť farebné, a bezfarebné spreje

Textilné materiály ošetrujeme iba za sucha a to vykefovaním, či čistiacimi a farbiacimi sprejmi na textil. Túto obuv nikdy neperte! K ošetrovaniu je vhodné používať penový sprej, ktorý čistí do hĺbky a oživuje farby.